Dobry materac gwarantuje lepszą jakość snu

Profilaktyka, regularne badania, zdrowa dieta i aktywność fizyczna to nie jedyne czynniki, które mają decydujący wpływ na nasze zdrowie. Równie istotna jest optymalna ilość oraz jakość nocnego wypoczynku. Aby jednak sen odbywał się bez przeszkód i w istocie miał regeneracyjne dla całego organizmu właściwości, konieczne jest zapewnienie w sypialni właściwych warunków. Jednym z najważniejszych elementów pozostaje odpowiednich rozmiarów łóżko ale przede wszystkim – dobrze dobrany materac. Na co w szczególności warto zwrócić uwagę?

Pierwsze kroki

Decydując się na wybór materaca należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje preferencje oraz priorytety, którymi będziemy się kierować. Ilość osób, która będzie użytkowała dany materac powinna być określona jako pierwsza, w dalszej kolejności ich wiek, waga, wzrost, specjalne potrzeby – związane ze schorzeniami układu ruchowego lub alergiami. Na rynku znaleźć można modele materacy spełniające niemal każde oczekiwania.

Wypoczynek nocny a zdrowie

Sen, jak wspomnieliśmy, ma właściwości regeneracyjne. Czynnikiem, który ma jednak kluczowe znaczenie jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla naszego kręgosłupa oraz utrzymanie właściwej postawy ciała. Materac powinien to właśnie umożliwiać – nie może być zatem ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Konieczne jest dopasowanie twardości materaca do wagi użytkownika, jednakże nie można zapominać o tym, że podłoże musi się też wykazywać elastycznością. Dobre podparcie jest niezwykle istotne zwłaszcza wówczas, gdy użytkownik ma dolegliwości bólowe związane z układem szkieletowym. Materace z pianki termoelastycznej będą doskonałym wyborem w takim wypadku. Dlaczego? W miejscach, w których występuje ból często pojawia się też stan zapalny. Termoelastyczna pianka ma szanse lepiej dopasować się do tych miejsc gwarantując lepsze podparcie, a tym samym redukując ból. Piankowy materac sprawdzi się również u osób, które skarżą się na problemy z układem krążenia, a także u których występuje ryzyko pojawienia się odleżyn

Dla dziecka, dorosłego i seniora

Dobrze dobrany materac ma znaczenie w każdym wieku. Dzieciom umożliwia optymalne tempo rozwoju psychoruchowego gwarantując optymalną ilość niezakłóconego snu. Dorosłym pozwala w pełni wykorzystać nierzadko ograniczony czas na wypoczynek, pozwolić na regenerację organizmu. Dla seniorów właściwy materac zapewnia komfortowy wypoczynek niezależnie od tego, czy w łóżku spędzają ledwo kilka godzin, czy też są skazani na dłuższe pozostawanie w pozycji leżącej w związku ze stanem zdrowia. Wiele z materacy, które oferujemy w naszym sklepie posiadają dodatkowo status wyrobów medycznych. Na rynku nie brakuje też wariantów hipoalergicznych. Takie rodzaje materacy są coraz popularniejsze w związku z tym, iż alergie wziewne są problemem powszechnym. Materac, który jest odporny na oddziaływanie roztoczy, kurzu, alergenów to rozwiązanie optymalne. Zanieczyszczenia szczególnie łatwo usuwa się z materacy lateksowych.

Materace sprężynowe dostępne obecnie na rynku to również korzystna alternatywa. Modele kieszeniowe czy bonnelowe są skonstruowane tak, by zapewniać właściwe podparcie dla układu szkieletowego. Mogą być podzielone na strefy – po raz kolejny zatem warto przy wyborze uwzględnić konkretne preferencje użytkownika (lub użytkowników, jeśli materac ma być dla pary). Właściwy materac to oczywiście nie wszystko, dobrze jest też pomyśleć o dopasowaniu odpowiedniego stelaża. W ten sposób nie tylko podnosimy swój komfort, ale też przedłużamy żywotność materaca.

Warto poświęcić więcej uwagi oraz przeznaczyć rozsądną kwotę na zakup materaca i stelaża. Te dwa elementy wyposażenia sypialni decydują o jakości snu – są również inwestycją na lata – które można przeżyć ciesząc się lepszą kondycją.