Jak dbać o materac?

Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle istotny ze względów zdrowotnych. Powinien mieć on dobraną do naszych preferencji oraz parametrów wielkość, optymalną twardość oraz gwarantować właściwe podparcie dla kręgosłupa. Dobrej jakości materac – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na model sprężynowy, kieszeniowy czy też wykonany z pianki elastycznej – to inwestycja na lata. Oczywiście kluczowe jest tutaj odpowiednie użytkowanie. Jak zatem dbać o materac, aby faktycznie służył nam przez długi czas? Odpowiadamy poniżej.

Podstawowe zasady dbania o materac

Pierwszą rzeczą o której należy pamiętać to unikanie przeciążenia materaca. Jest on dobierany do konkretnej wagi – trzeba więc zadbać o to, by obciążenie nie było przekraczane. Dotyczy to również gwałtownych ruchów – jak skakanie czy ugniatanie – które mogą prowadzić do pojawienia się odkształceń.

Materac nie znajduje się w próżni. Właściwie dobrany stelaż ma znaczenie nie tylko z uwagi na komfort użytkowników. Taki stelaż umożliwia też zachowanie materacowi optymalnej elastyczności, jak również gwarantuje wentylację. Za wszelką cenę należy bowiem unikać zawilgocenia materaca. Nie wszyscy mają świadomość, że materac należy też regularnie odwracać – aby nie utracił on swojego kształtu i sprężystości. Odwracanie hamuje również rozwój pleśni i grzybów, ponieważ podobnie jak właściwy stelaż zapewnia wentylację.

Higiena przede wszystkim

Kupując materac warto zwrócić uwagę, czy posiada on pokrowiec z hipoalergicznych materiałów. Nawet jeżeli tak jest – warto regularnie prać pokrowiec. Jeżeli wybraliśmy materac pozbawiony tego elementu, to dobrze jest zaopatrzyć się w wodoodporne ochraniacze na materac. Zdecydowanie ułatwią one utrzymywanie materaca w czystości. Skoro zaś mowa o czystości – materac nie tylko można, ale i trzeba odkurzać. Dzięki temu procesowi usuwane są włosy, kurz, naskórek, roztocza – a więc wszystkie zanieczyszczenia, które mogą pogarszać jakość snu.

Na materac można położyć także specjalną matę ochronną, która jest łatwa w czyszczeniu – trzeba ją jednak wymieniać częściej niż sam materac, bo co około 3 lata. Warto unikać natomiast wszelkich narzut na łóżko, ponieważ uniemożliwiają one efektywne wietrzenie w porze dnia. Kompleksowe, kilkudniowe wietrzenie materaca (bez pokrowca) warto przeprowadzać natomiast w miarę możliwości raz na kilka miesięcy.

Dobry gatunkowo materac może służyć użytkownikom przez wiele lat. Tempo zużycia zależy oczywiście także od użytkowania. Warto dbać o materac, utrzymywać go w czystości oraz unikać wpływu wilgoci. Odpowiednio dobrany materac pomogą Państwu wybrać specjaliści ze sklepu Bbsen, do którego odwiedzenia serdecznie zapraszamy.