Jaki dobrać materac?

Komfort podczas snu jest niezwykle ważny. Bez odpoczynku odpowiedniej jakości nie tylko nie czujemy się dobrze, ale też nasz organizm nie może normalnie funkcjonować. Idealnie dobrany materac musi gwarantować optymalne podparcie dla kręgosłupa, a także minimalizować nacisk na mięśnie czy stawy. Oczywiście – te wartości dla każdego będą inne, co jest związane z różnią wagą, wzrostem, a także budową ciała czy utrzymywaną podczas snu pozycją.

W przypadku wagi zasada doboru materaca jest prosta. Im cięższa osoba, tym twardsze musi być podłoże, na którym śpi. W przypadku użytkownika o niewielkiej masie ciała zbyt twardy materac będzie złym wyborem – bo nie będzie się dopasowywał do jego kształtu ciała. W takim przypadku zaleca się materace średnio-twarde, np. piankowe , składające się z kilku warstw. Całkiem miękkie materace mogą być przeznaczone dla osób dorosłych o niewielkiej masie ciała przy założeniu, że nie posiadają istotnych dolegliwości kręgosłupa , ponieważ taki materac może niektóre schorzenia pogłębić. Twardość materaca powinna być też dopasowana do innych indywidualnych czynników, wśród których znajduje się m.in. wiek oraz ogólna kondycja układu kostnego.

Co jednak z pozycją podczas snu? Nie każdy ma umiejętność spania na wznak. Większość preferuje ułożenie na boku – a do tego trzeba już dopasować materac, który zapewni oparcie zwłaszcza w okolicach bioder. Rozwiązaniem dla osób śpiących w bardziej „wymyślnych” pozycjach może być materac termoelastyczny, lateksowy lub materac o statusie produktu medycznego. Sen nie zawsze jest „spokojny”, poruszanie się w czasie jego trwania nie musi jednak zakłócać wypoczynku. Odpowiednim wyborem będzie materac twardszy. Warto zwrócić uwagę również na strefy twardości materaca – ich liczba może się bowiem różnić. Punktami newralgicznymi wymagającymi wyjątkowego wsparcia są: szyja i głowa, odcinek lędźwiowy, biodra, uda, łydki a także stopy.

Oczywiście wybór materaca to nie tylko analizowanie swoich potrzeb, ale też zwrócenie uwagi na różnorodność oferty. Współcześnie można na rynku znaleźć materace z wieloma rodzajami wypełnienia. Od klasycznych materacy kieszeniowych, po materace piankowe, termoelastyczne, lateksowe, z dodatkiem włókien kokosowych. Czym się charakteryzują?
• Materace kieszeniowe to sprężynowe materace nowej generacji. Zastosowano w nich taki sposób rozmieszczenia sprężyn, by nie ulegały one odkształceniom czy przesunięciom. Sprężyny w materacach kieszeniowych zapewniają optymalne oparcie dla kręgosłupa, linii bioder oraz barków a warstwu odpowiednio dobranych pianek dodają komfortu
Materace piankowe wykonane są z warstw wysokiej jakości pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Pozwala im to w doskonały sposób dopasować się do wszelkich krzywizn ciała użytkownika, dodatkowo materace takie wykazują się hipoalergicznością. Materace termoelastyczne reagują dodatkowo na ciepłotę ciała użytkownika zapewniając odpowiednie podparcie i redukcję nacisku ciała na powierzchnię materaca
• Materace lateksowe charakteryzują się większą gęstością, sprężystością i twardością od materacy piankowych. Tworzywo lateksowe posiada antybakteryjne i hipoalergiczne właściwości, zapobiegają przegrzewaniu się podczas snu
• Materace z kokosową matą wyróżnia wysoka twardość, jak również hipoalergiczność ,brak podatności na odkształcenia i rozwój bakterii.
• Materace hybrydowe to modele łączące w sobie cechy modeli piankowych oraz sprężynowych, korzystnie wpływają na proces regeneracji stawów podczas snu, a twardość materaca może być w pewnym stopniu regulowana

Wybierając wymarzony model materaca obok jego rodzaju oraz twardości trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego rozmiar. Długość materaca powinna przewyższać długość ciała o co najmniej 20 cm. Szerokość natomiast dopasowujemy w zależności od tego, czy materac ma być przeznaczony dla jednej, czy też dla dwóch osób. W przypadku jednoosobowego materaca optymalna szerokość wynosi od ok. 80 do 100 cm, natomiast w przypadku par od ok. 140 – 180 cm. Każdorazowo decydując o zakupie określonego modelu warto poświęcić czas na to, aby przetestować go osobiście. Można skorzystać również z pomocy profesjonalnych konsultantów.