materace i łóżka 160x200

Materace 160×200 – ulubiony rozmiar łóżka?

Optymalna ilość snu jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednakże godziny spędzone na odpoczynku to nie wszystko – liczy się również jakość snu. A aby ta była właściwa warto zainwestować w dobrej jakości materac – dopasowany do preferencji użytkownika. W jednym przypadku te oczekiwania są tożsame. Wielkość najpopularniejszych materacy to 160x200cm – dlaczego tak jest oraz jakie daje to możliwości w zakresie wyboru materaca?

Rozmiar a rodzaje materacy

Szerokość materaca na 160 cm rzadko wybierana jest dla łóżek pojedynczych. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że to szerokość materaca dwuosobowego. Zapewnienie nocnego wypoczynku dwóm osobom jest rzecz jasna bardziej wymagającym zadaniem. Materac z wysokiej jakości surowców oraz zaprojektowany z dbałością o detale powinien jednak temu sprostać. Pierwszą z możliwości, jaką mamy przy wyborze materaca 160×200 cm są modele kieszeniowe. Technologia ta została zaprojektowana z myślą o dwójce użytkowników. Sprężyny są umieszczone w osobnych kieszeniach – dzięki czemu pracują niezależnie od siebie. Poruszenie z jednej strony materaca nie skutkuje jego ruchem po drugiej stronie.

Łóżko w rozmiarze 160×200 można wyposażyć także w materac piankowy. Pianka termo-elastyczna, wysoko-elastyczna lub lateksowa zapewnia optymalne podparcie dla kręgosłupa oraz umożliwia przybranie wygodnej pozycji. Tutaj dodatkowym atutem pozostaje hipoalergiczność tego rodzaju materacy. Dopasowane do kształtu ciała, ale przy tym właściwe dla dwójki użytkowników są również materace hybrydowe. Łączą one w sobie atuty modeli piankowych oraz sprężynowych. Sprężyny umieszczane strefowo gwarantują podparcie w strategicznych punktach, natomiast przenoszenie wszelkiego rodzaju drgań jest zredukowane do minimum.

Dodatkowe udogodnienia

Osobnym elementem, o którym warto pomyśleć przy zakupie nowego materaca są pokrowce. Niektóre z modeli są już wyposażone w takie powłoki – co ułatwia ich utrzymywanie w czystości. Dbanie o materac jest niezwykle istotne także w punktu widzenia ochrony zdrowia. W materacu gromadzić się mogą różnego rodzaju zanieczyszczenia, roztocza, alergeny. Dlatego warto dbać o ten element wyposażenia sypialni. Oczywiście w sytuacji, gdy budżet jest nieco ograniczony również można poprawić komfort nocnego wypoczynku. Wystarczy zainwestować w praktyczny topper – czyli materac nawierzchniowy. Mogą one być wykonane z pianki wysoko elastycznej, termo elastycznej czy lateksu. Dzięki takiemu topperowi można ochronić siebie i bliską osobę nie tylko przed bólem kręgosłupa, ale i przed negatywnym wpływem alergenów na zdrowie.

Wybór materaca jest inwestycją na lata. Jeżeli decydujemy się na zakup dwuosobowego modelu warto wziąć pod uwagę potrzeby obu użytkowników. Szczęśliwie, modele łóżek i materacy o rozmiarach 160×200 należą do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych. Dzięki temu można wybrać dokładnie taki materac, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania. Warto pamiętać, że gwarancją jakości pozostaje też marka – do tych najbardziej renomowanych zaliczają się m.in. Mollyflex, Materasso czy Tempur.