Poduszki i kołdry

Komfortowy sen jest zależny nie tylko od odpowiedniego materaca, który gwarantuje podparcie dla kręgosłupa, jest dopasowany do wagi oraz wieku użytkownika. Dla higieny snu równie istotne są dobrane optymalnie kołdra oraz poduszka oraz utrzymanie ich w czystości. Co wyróżnia poszczególne rodzaje poduszek oraz kołder oraz dla kogo sprawdzą się najlepiej? O tym poniżej.

Dostępne rodzaje poduszek
Dawniej na rynku wybierać można było tylko spośród poduszek syntetycznych oraz wypełnionych naturalnym pierzem. Obecnie na rynku znajduje się dużo szerszy wachlarz produktów, jednakże puchowe modele wciąż cieszą się sporą popularnością. W czym tkwi sekret ich powodzenia?

Przede wszystkim poduszki puchowe z autentycznego pierza gęsiego wyróżnia miękkość oraz sprężystość. Wypełnienie pozwala na ułożenie głowy w optymalnej pozycji, co więcej – poduszka przez długi czas nie traci swojego kształtu. Poduszki puchowe należą do modeli „oddychających”, dzięki czemu unikamy nadmiernego pocenia się w nocy, a skóra głowy ma zapewnioną cyrkulację powietrza. Poduszki puchowe nie mogą być użytkowane przez każdego – nie są bowiem hipoalergiczne. Warto wziąć to pod uwagę przy dokonywaniu zakupu.

Inną możliwością pozostaje wybór poduszki syntetycznej. Tego rodzaju poduszki wypełnione są włóknami poliestrowymi lub mieszanką takich włókien z naturalnymi elementami (włókna bambusowe lub inne). Syntetyczne modele zapewniają odpowiednie podparcie kręgosłupa, mogą także mieć właściwości antyalergiczne. Ich mankamentem może być fakt, że po pewnym czasie ich forma może się zmienić (utracić sprężystość).

Pianki elastyczne oraz termoelastyczne to kolejne surowce, z których powstają dobrej jakości poduszki. Surowce wykorzystywane do tworzenia materacy świetnie sprawdzają się również w roli materiału na poduszkę. Te z pianki elastycznej wyróżniają się ergonomicznym profilowaniem, które pozwala nie tylko właściwie ułożyć kręgosłup, ale też go odciążyć. Poduszki tego rodzaju także mogą mieć właściwości hipoalergiczne i antybakteryjne – przy ich wyborze trzeba jednak postępować podobnie, jak przy kupnie materaca – wziąć pod uwagę zarówno wagę, jak i inne szczególne potrzeby.

Poduszki z pianki termoelastycznej to produkty wyjątkowe – pozwalają osiągnąć stabilizację oraz optymalne ułożenie kręgosłupa. Tego rodzaju poduszki w wielu wypadkach mają status produktów medycznych, a więc rekomendowanych np. przez fizjoterapeutów. Podobnie jak wszystkie produkty z pianki, termoelastyczne poduszki charakteryzują się sprężystością i elastycznością, adaptują się do ciała użytkownika (niezależnie od pozycji, jaką zajmuje podczas snu). Poduszki z ultranowoczesnej pianki podobnie jak klasyczne puchowe warianty zapewniają właściwą wentylację powietrza.

Można powiedzieć, że każda z przedstawionych powyżej opcji ma swoje zalety i wybór jest bardzo indywidualną kwestią. A jak jest w przypadku kołder?

Kołdry – syntetyczna czy naturalna?

Jakość kołdry to parametr, który absolutnie nie może być bagatelizowane. Wśród dominujących na rynku rozwiązań można wyróżnić kołdry syntetyczne oraz naturalne, w tym puchowe. Dużym atutem tych ostatnich pozostaje, podobnie jak w puchowych poduszkach, duży komfort użytkowania. Puchowa kołdra przepuszcza powietrze, a jednocześnie zapewnia dużą ilość ciepła, nawet w najmroźniejszych miesiącach (wtedy są najbardziej polecane). Niestety, nie zawsze mogą z nich korzystać alergicy. Szczęśliwie kołdry syntetyczne obecne na rynku współcześnie także mają szereg zalet. Przede wszystkim mogą mieć właściwości antyalergiczne. Dodatkowo są łatwiejsze w utrzymaniu, nie tracą kształtu, a ich koszt jest niższy niż kołder puchowych.

Niezależnie od preferencji trzeba pamiętać o głównym czynniku, który odpowiada za utrzymanie przez poduszkę i kołdrę swoich właściwości – otóż muszą być one utrzymywane w czystości. Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do pojawienia się bakterii, drobnoustrojów czy grzybów – a tym samym – sprowokować pojawienie się alergii. Kołdrę i poduszkę należy też wymieniać, choć produkty najlepszej jakości mogą służyć przez wiele lat.