Zdrowy sen z komfortowym materacem – dlaczego to ważne?

Sen odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Bez odpowiedniej ilości jakościowego snu mogą pojawić się liczne problemy zdrowotne. Wygodny sen bez właściwie dobranego materaca może okazać się niemożliwy. W jaki sposób materac determinuje jakość nocnego wypoczynku? Zapraszamy do lektury.

Mimo, iż ilość snu konieczna dla regeneracji organizmu może się różnić w zależności od wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia, to naukowcy na całym świecie są zgodni, że sen ma ogromny wpływ na niemal wszystkie sfery funkcjonowania organizmu.
Dzięki jakościowemu nocnemu wypoczynkowi redukowane jest napięcie i stres, prowadzi to do poprawy zdolności do koncentracji. Podczas snu stymulowany jest także układ hormonalny – wytwarzany jest również hormon wzrostu – dlatego też sen jest tak istotny w przypadku dzieci. Szczęśliwie, obecnie zainwestować można również w wysokiej jakości materac dla dziecka. Sen ma ogromne znaczenie także w okresie rekonwalescencji – także tutaj znaleźć warto materac o optymalnej twardości, na przykład materac hipoalergiczny ze specjalnej termoelastycznej pianki, dopasowujący się do ciała użytkownika.

Sen – istotny dla każdego

Oczywiście dobry sen jest ważny nie tylko dla osób chorych czy dla dopiero dorastających. Każdy zasługuje na właściwe podparcie kręgosłupa oraz komfortowy sen. Bez tego pojawić się mogą przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i migreny, a nawet zmiany strukturalne w mózgu (u osób starszych). Niedobory, lub kiepskiej jakości sen, mogą prowadzić także do obniżenia naturalnej odporności, a w konsekwencji, do częstszych chorób, do rozwoju alergii i nietolerancji pokarmowych, a nawet do narażenia na choroby autoimmunologiczne.

Zdrowy sen, czyli jaki?

Komfortowy sen to taki, w trakcie którego nie wybudzamy się często i na dłużej, oraz nie mamy problemów z ponownym zaśnięciem. Po przespanych godzinach budzimy się bez bólu w kręgosłupie – tutaj kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla szkieletu. Materace piankowe, termoelastyczne czy bonnelowo – kieszeniowe nowej generacji gwarantują właśnie takie optymalne oparcie. Bardzo ważne jest, by stopień twardości był dobrany do wagi użytkownika (lub użytkowników, gdy wybierany jest dwuosobowy model).

Dodatkowym atutem nowoczesnych materacy pozostaje gwarantowanie właściwego przepływu powietrza, a także ich hipoalergiczność. Warto pamiętać o regularnej zmianie pościeli.

Dobrze dobrany materac stanowi inwestycję na lata. W przypadku modeli wysokiej jakości zachowują one wszystkie właściwości przez okres co najmniej 10 lat. Po tym okresie warto pomyśleć o wymianie materaca.