Optymalny materac – dla bardzo wymagających

Nocny odpoczynek niestety nie dla każdego jest czasem relaksu i regeneracji. Osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa często w ogóle nie mogą zasnąć przez dolegliwości bólowe. Rozwiązaniem może być wybór odpowiedniego materaca. Jaki powinien być? Odpowiadamy poniżej.

Najważniejszymi elementami wyposażenia sypialni pozostają niezmiennie łóżko wraz ze stelażem oraz materac. Ten ostatni można dopasować w zależności od potrzeb. Materace różnią się bowiem nie tylko rozmiarem, ale też twardością, typem wykorzystanego surowca. Na rynku dostępne są modele hipoalergiczne, ale też dedykowane osobom, które przechodzą okres rekonwalescencji i większą część dnia spędzają w pozycji leżącej. Kluczowe w każdym wypadku jest podparcie kręgosłupa oraz całego kośćca.

Podstawową cechą materaca przyjaznego dla kręgosłupa jest jego twardość. Jednakże wbrew dotychczasowym opiniom (dodajmy niezweryfikowanym medycznie) nie chodzi o to, by materac był jak najtwardszy. Twardość określa się bowiem na skali od H1 do H4, gdzie H1 to bardzo miękkie podłoże. Parametr ten dobiera się do wagi osób, które będą użytkować materac, powyżej 100 kg wskazany jest bardzo twardy materac (H4). Jeszcze innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest wielkość materaca – powinien być co najmniej 20 cm dłuższy niż wzrost użytkownika.

Kluczowy parametr stanowi rodzaj wypełnienia. W przypadku dolegliwości ze strony układu ruchowego komfortowy sen jest i tak utrudniony, toteż warto ze szczególną uwagą dobrać model materaca.
• Pierwszą z korzystnych opcji pozostaje materac sprężynowy/bonnelowy podzielony na strefy twardości. W ten sposób zagwarantowane jest optymalne podparcie. Materac podzielony jest w taki sposób, by najtwardsza część była umieszczona tam, gdzie odcinek biodrowo-krzyżowy użytkownika, natomiast te o średniej twardości dopasowywały się do ułożenia pozostałych części ciała. Dzięki temu usprawnione zostaje również krążenie krwi.
• Materace mogą także łączyć sprężynową konstrukcję z wykorzystaniem pianki termo- lub wysokoelastycznej. Ma to za zadanie zwiększyć komfort użytkowania poprzez reakcję na temperaturę ciała oraz jego nacisk. Kręgosłup pozostaje podparty we właściwym stopniu, niemniej dodatkowym atutem jest chłodzące/termoregulacyjne działanie materaca.
Materace wykonane z pianki lateksowej także stanowią odpowiednią propozycję. Takie podłoże wyróżnia się wysoką trwałością oraz posiadaniem punktowej elastyczności pozwalającej na dopasowanie się do kształtu i ciężaru ciała. Lateksowe materace to także gwarant optymalnego poziomu higieny – są dobrym wyborem dla alergików.
Materace piankowe – w zależności od ceny mogą być wykonane z pianki poliuretanowej bądź też z pianki termoelastycznej. Tutaj należy zachować większą ostrożność decydując o zakupie.

Przede wszystkim wybierając materac, który ma zagwarantować komfort przy schorzeniach kręgosłupa lepiej jest zainwestować w produkt posiadający status wyrobu medycznego. W ten sposób można zagwarantować sobie optymalne podparcie dla pleców oraz przespaną noc, a co za tym idzie – regenerację dla organizmu.